Ndryshimi mes inspektimeve të "Perandoria Osmane"

175 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q12560)
Perandoria Osmane që prej mesit të shekullit XIX shkonte drejt rënies.Ndikim të madh në rënien e saj pati edhe Pavarësia e Shqipërisë me [[1912]] dhe kështu me 1913 Perandoria Osmane thuajse u largua përgjithmonë nga Ballkani.Me 1923 Perandoria Osmane u bë Republike dhe sundimi si Perandori Otomane kishte mbaruar.
 
popullsia e perandorise osmane dhe e ajo e ballkanit perbehej na dy shtresa:sundimtaret,administratoret civil dhe ushtarak ku benin pjese banoet e fshatit
== Bibliografia ==
* Marre nga PETRIKA THENGJILLI ''"Historia e Perandorisë Osmane"'' Tiranë 1997, fq. 177-197
 
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www.euratlas.com/history_europe/europe_map_1600.html Harta e perandorisë osmane]
 
== Referenca ==
<references/>
 
{{his-cung}}
{{Sanxhaqet Osmane}}
 
[[Kategoria:Perandoria Osmane]]
Anonymous user