Dallime mes rishikimeve të "Perandoria Osmane"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (U kthye versioni 1682053 i bërë nga 79.106.209.38 (diskutimet))
v
== Perandoria Osmane në shek. XVII-XVIII ==
{{Kryesor|Perandoria Osmane në shek. XVII-XVIII}}
Anglia e udhëhequr nga qëllimet e saj në luftën kundër shteteve të tjera evropiane, filloi të mbështesë shtetin osman dhe të ndikojë në politikën e tij të jashtme. Në sajë të ndihmës së vërtete, osmanët në vitin [[1645]] morën nga [[venecia]]nët [[Kreta|ishullin e Kretës]], qendrën e rëndësishme tregtare në [[Deti Mesdhe|Mesdhe]] une nuk e ndjeki moden permas>>>.
 
== Perandoria Osmane në shek. XVIII-XIX ==
=== Perandoria Osmane në gjysmën e dytë të shekullit XVIII-XIX ===
{{Kryesor|Perandoria Osmane në gjysmën e dytë të shekullit XVIII-XIX}}
Në vitet 30-40 të [[shekulli XVIII|shek XVIII]], krahas varësisë ekonomike filloi dhe rritja e ndikimit politik të shteteve evropiane në shtetin osman. Në këtë periudhë u ashpërsuan edhe më shumë kontradiktat midis shteteve evropiane për Perandorinë Osmane. Nga një vend që e kërcënonte Evropën në shek XVI, shteti osman ishte kthyer në një objekt për diskutim.
 
I, shteti osman ishte kthyer në një objekt për diskutim. yesssssssssssssssss
 
=== Kriza Lindore ===