Dallime mes rishikimeve të "Hinduizmi"

4 bytes added ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Rregullime te vogla)
[[Skeda:Chamundi-hills.jpg|thumb|[[Tempulli hindu|Tempull Hindu]]]]
 
Fetë që kanë lindur dhe janë zhvilluar në gadishullin indian quhen fe indiane. Krahas ngjashmërisë së karaktereve gjenerale të tyre, këto, me ndikimin e themeluesve dhe me zhvillimin historik të tyre, kanë specifika dhe zhvillim të posaçëm. Në krye të tyre qëndron feja tradicionale e gadishullit indian, '''hinduizmi'''. Këtë e ndjekin budizmi, jogizmi, xhajnizmi, si dhe rrymat dhe fraksionet e tjera të tyre.pith
 
== Hinduizmi ==
Anonymous user