Ndryshimi mes inspektimeve të "Kasitët"

33 bytes added ,  4 vjet më parë
v
(Faqe e re: Atdheu i parë i kasitëve nuk është shume i njohur, por siç duket, ishin malet e Zagrosit në provincën e Lurestanit në Iran. Ata kontrollonin Babiloninë pas rënies së perando...)
 
 
Ata hipën në fuqi në Babiloni pas plaçkitjes hitase më 1595 dhe themeluan një dinasti të bazuar në Dur-Kurigalzu. Kasitët ishin anëtarët e aristokratisë luftëtare. Dinastia e tyre zgjati 500 vjet. Disa nga udhëheqësit kasitë mbanin emra indo-europianë, kështu ka të ngjarë se ata ishin një elitë sundimtare e ngjashme me mitanasit që sundonin mbi hurrianët në Azinë e vogël.
 
[[Kategoria:Popuj të lashtë]]