Ndryshimi mes inspektimeve të "Wikipedia:Sigurimi i cilësisë/Lista"

ska përmbledhje të redaktimeve
(→‎si u shpik bota???: seksion i ri)
 
Artikulli i Haxhi Qamilit eshte i gabuar. Nuk duhet te citoni historianet nacional-komuniste, per wikipedian.
 
== Grekët ==
 
-Grekët e vjetër banonin në pjesën jugore të Gadishullit Ballkanik.Ata kanë origjinë indoevropiane.Në mijevjeçarin e II para Krishtit u vendosën ne Greqi.
-Greqia vend malor,me pak tokë pjellore.Popullsia merrej kryesisht me zejrari,tregti dhe me anijendërtimtari.
-Kultura e hershme Greke u quajt kultura kreto-mikene.
Pozita e mirë gjeografike dhe kushtet e përshtatshme klimatike i mundsuan zhvillim të mirë të gjithanshëm ekonomik.
 
Gresa Qeriqi
 
== Pemet dhe perimet ==
 
Pemet i shohim kudo qe shkojme ne ato peme ka yndyra vitamina proteina minerale karbohidrate etj.Bananja eshte nje peme qe ka proteina qe zhvillojne muskujt dhe qe nuk rritet ne vendin tone.Molla eshte nje peme e cila ka vitamina qe parandalojne semundjet e ndryshme dhe molla eshte e more edhe per dhembet tone dhe piqet ne vendin tone.Lakra eshte ne perime qe ka minerale qe e bene trupin tone me te forte.Patatja ka karbohidrate qe zhvillojne muskujt.Ee pra miq une di edhe me shume per pemetpor pres qe edhe ju ta dini sa shume te shendetshme jane pemet
 
== ,hj ==
 
fd jgklfjghfjghfdgyutgjduhg uidrghufd hgg huitifrguit tuigfygufdo boiutdyduoiytruoiytuob youi yuioty uiotyu yio yui yuio yuityuo yie yyuei yerui uy oiyie y yu yi yeio y tryudygdurighurigh ruh h hfuidh fdfuiffhu uios huish uid hiduhuihuihfduihuifhdusi h uhhdsuio hdsui h hh hh h uifhihvgcvcv ch d hkfldhg uidflh iulh gcf huildh uidfh uih uidf huifhgjklchuifcgth iuf
 
== Lidhja e Prizerenit ==
 
Lidhja e Prizrenit ishte lëvizja e parë e shqiptare e madhe e organizuar në mënyrë administrative, politike dhe ushtarake që prej kohës së Skënderbeut. Të detyruar nga rrethanat specifike të vitit 1878, shqiptarët thirrën një Kuvend Mbarëkombëtar, i cili synonte bashkimin e Shqipërisë. Pas firmosjes së Marrëveshjes të Shën Stefanit mes Rusisë dhe Turqisë, ku Shqipërisë nuk iu njoh asnjë e drejtë territoriale, dhe në pritje të kongresit të Berlinit, i cili me shumë mundësi do t’i hiqte hartës shqiptare krahina të shumta, atdhetarët shqiptarë ideuan këtë mbledhje, ku do të shpallnin ndarjen përfundimtare nga sundimi osman.
 
 
Më 10 qershor 1878 në Prizren të Kosovës, Kuvendi hapi dyert për të pritur delegatët, të cilët do të vinin nga të katërt Vilajetet e Shqipërisë: Shkodrës, Manastirit, Janinës dhe Kosovës. Edhe pse fraksione të ndryshme penguan organizimin e kësaj mbledhjeje dhe një pjesë e mirë e të ftuarve arritën me vonesë Kuvendi i nisi punimet. Dy ishin rrymat kryesore që u debatuan: atdhetarët të cilët mbrojtën idenë e një bashkimi kombëtar dhe territorial, dhe fraksionet osmane të cilët ushtronin presionin që edhe nëse Shqipëria do të funksiononte veç administrativisht, sërish të varej nga Porta e Lartë. Kuvendi, i cili themeloi lidhjen e parë mbarëshqiptare zgjati 5 ditë dhe numri i delegatëve shkoi në 110.
 
 
Një nga fjalimet që u mbajt mend aty ishte ai i Abdyl Frashërit: “Qëllimi i Kuvendit është që t’ua presim hovin armiqve të pashpirt, duke lidhur besën shqiptare dhe duke u betuar që t’i mbrojmë me gjak trojet që na kanë lënë gjyshërit dhe stërgjyshërit tanë”. Dy aktet e para që mori Lidhja e Prizrenit ishin një peticion nisur Kongresit të Berlinit dhe një tjetër perandorisë osmane. Aty i bënin të qartë se Shqipëria nuk mund të jepte asnjë pëllëmbë tokë nga viset e saj,të shoqëruara më dhjetëra firma nga atdhetarët pjesëmarrës.
 
== saranda ==
 
ajo eshte shume e bukur
 
== fatmir kelleci 4 life street boy ==
 
si nuk do tju ndimojm cik
 
.
 
== kkl;lkjjiohygi ==
 
hkb
 
== dedali dhe ikari ==
 
flori mitologjik
 
== Inva Mula ==
 
Inva Mula lindi ne Tirane ne vitin 1963, ne nje familje artistesh. Pas studimeve ne Insitutin E larte te Arteve, ajo spikati menjehere ne skenen shqiptare dhe ne ato boterore, ku kendoi ne mjaft role ne operat: "Berberi i Seviljes","Traviata","Bohema". Inva Mula ka kenduar me tenorin e madh Placido Domingo, ne nje nga koncertet e saj. Ajo ka fituar cmimin "Baterflai" ne Japoni, i cili u jepej sopranove me te mira te botes. Sot Inva Mula vazhdon te kendoje me sukses ne skenat e medha nderkombetare.
 
== Malet Kopilica ==
 
Janë male budallica.Ato jane krijuar para qindra vjetesh
 
== si u shpik bota??? ==
 
jj''' bota eshet me plot akullla
'''