Ndryshimi mes inspektimeve të "Çamëria"

236 bytes added ,  3 vjet më parë
Shtova lidhje
(Shtova lidhje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim nga aplikacioni për celular
[[Skeda:Hart e Çamëris.jpg|thumb|300px|Harta e Çamërisë]]
'''Çamëria''' eshte krahina me jugore e [[Epiri]]t. Ky emërtim është i lidhur me çamët, popullsia autoktone dhe që përbënte shumicën e Çamërisë. Çamëria përbën një brez tokësor i cili shtrihet gjatë anëdetit lindor të [[Deti Jon|detit Jon]] nga [[Butrinti]] e [[Bistrica]] deri në Gjirin e [[Preveza|Prevezës]]. Në periudhën moderne, Çamëria i referohet shpesh të gjithë zonës etnike shqiptare në Greqi, konkretisht rajonit të [[Epiri (rajoni administrativ)|Epirit]] dhe një pjese të [[Maqedonia Perëndimore|Maqedonisë Perëndimore]].
 
== Historia ==
Anonymous user