Dallime mes rishikimeve të "Spiro Bellkameni"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
 
'''Spiro Bellkameni''' (njohur edhe si ''Spiro Ballkameni'') ishte komandant çete kombëtare në vitet 1908-1912. Ajy ishte lindur në fshatin [[Bellkameni|Bellkamen]] në rajon i Follorinës. Ishte luftëtar me guxim të madh dhe gojëtar i shquar. Filloi luftën kundër osmanëve më 1905. Luftoi rreptësisht kundër kishës greke në shërbim të Fanarit. Përjashtoi forcën e kishës nga Bellkameni e Negovani.“Tradhtia dinake dhe e poshtër rëmbeu një nga trimat me të shquarë. Veprat e tij janë të gjalla, Jeta, veprat atdhetare të Spiro Bellkamenit janë të ditura prej çdo shqiptari”
 
== Sources ==
{{reflist}}
 
{{DEFAULTSORT:Bellkameni, Spiro}}
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Lindje 1885]]
[[Kategoria:Vdekje 1912]]