Ndryshimi mes inspektimeve të "John Kerry"

4 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Hisstorine dhe permbajtjet e faqes)
 
1.94 m të lartë (jo rastësisht është quajtur gjatë dhe i hollë Yankee, "të Beanpole e New England"), në vitin 2003 ai ishte diagnostikuar dhe të trajtuar për kancerin e prostatës, ai flet frëngjisht dhe gjermanisht rrjedhshëm dhe është entuziast surfing. Kerry - i cili për anëtarët e familjes dhe miqtë është vetëm Johnny - është konsideruar si një nga politikanët më të pasur në Shtetet e Bashkuara. Ndërsa nënshkrimin rezolutën e Senatit amerikan për adoptimin pushtimin e Irakut në vitin 2003, ajo ka shprehur gjithnjë kundërshtimin e saj ndaj një veprimi të tillë, duke preferuar të saj mundësinë e dërgimit të trupave të OKB-së. 21 December, 2012 Presidentja Barack Obama njoftoi emërimin e tij si Sekretar i Shtetit, një pozitë në të cilën ai pasoi Hillary Clinton.
 
'''<big>Origjina borgjeze dhe Years evropiane</big>'''
 
 
'''<big>JFK si Kennedy</big>'''
 
Admirues i zjarrtë dhe mik i John Fitzgerald Kennedy (me të cilin ka të përbashkët, si dhe pasionit politik, me inicialet JFK dhe një pasion për lundrim), Kerry mbajti fjalimin e tij të parë politik në nëntor të vitit 1960, vetëm në mbështetje të zgjedhjeve Kennedy si President i Shteteve të Bashkuara. Të angazhuar në fushatat e mëvonshme për Partinë Demokratike, shpesh është e rëndësishme për të treguar ndërhyrjen amerikane në Vietnam.
 
'''<big>Në Mekong Delta</big>'''
 
Kjo nuk e pengoi atë, megjithatë, dhe regjistrimi vullnetar në tetor të vitit 1966 në Shtetet e Bashkuara të marinës; pas një viti ai u dërgua si një trajnim zyrtar për të vepruar në Vietnam, veçanërisht në Gjirin e Tonkin dhe Delta Mekong, ku ai dallohet veten në veprime të shumta. U plagos disa herë, ai ishte i zbukuruar shumë me Bronzit Star, Star Silver dhe Zemra Purple. Pas largimit nga Azia Juglindore në vitin 1969, Kerry u nda për të mirë në vitin 1972, megjithatë, respektimi i "Rezervat Detare" deri në vitin 1978, për një total prej dhjetë viteve të shërbimit ushtarak.
 
'''<big>Angazhimi kundër luftës</big>'''
 
Përkushtimi i tij kundër çdo lloj konflikti ka zhvilluar që nga vitet e menjëherë pas pushimit, për të sjellë në aderimin e saj në organizatat anti-militariste, duke përfshirë edhe atë të "Veteranëve të Vietnamit kundër luftës", nga të cilat ai ishte zëdhënës së bashku me personalitete të tilla si aktorja Jane Fonda. Kerry ishte në prill të vitit 1971 një prej organizatorëve të demonstratës anti-luftës dhe protestë jashtë selisë së Kongresit, në Uashington, u mblodh menjëherë pas pushtimit të Laos dhe ku morën pjesë mijëra Vietnam veteranëve. Në të njëjtën periudhë, duke folur rreth tij me stafin e tij, presidenti Nixon quipped, duke e quajtur gjeraqinë mbas kthimit nga Vietnami, u bë një pëllumb (në pamje të reja perspektivë e politikës). ardhmja senatori Massachusetts u bëri thirrje edhe për të dëshmuar së bashku me veteranë të tjerë të njëqind e pesëdhjetë përpara një komisioni të Senatit Hetimit për të hetuar krimet e luftës të kryera në Azinë Juglindore gjatë luftës.
 
'''<big>Lidhjet familjare</big>'''
 
Bruce dhe Kristine Harrison, themeluesit e Projektit të Pyjeve familjare me bazë Waikiloa, pohojnë se kanë gjetur një lidhje farefisnore midis Bush dhe Kerry. Sipas këtyre studimeve, zgjedhja në zgjedhjet presidenciale do të jetë mes dy kushërinjtë kandidatëve.
 
'''<big>Intimitet</big>'''
 
Katolike, Kerry u martua në vitin 1970 me Julia Stimson Thorne, me të cilin ka dy vajza, Alexandra (i lindur më 5 shtator, 1973) dhe Vanessa Bradford (i lindur më 31 dhjetor 1976). Çifti u divorcua në vitin 1988. Më vonë Kerry është i martuar që nga viti 1995 me Teresa Heinz, nënë e tre fëmijëve nga një anëtar i Senatit të Shteteve të Bashkuara Henry John Heinz III.
 
17

edits