Dallime mes rishikimeve të "Fidel Kastro"

24 bytes added ,  6 vjet më parë
25 Nëntori 2016
[Redaktim i kontrolluar][redaktim i pashqyrtuar]
(Kategoria:Ateistë)
(25 Nëntori 2016)
[[Skeda:Fidel Castro.jpg|thumb|250px|Fidel Castro]]
 
'''Fidel Castro''' <small>([[File:Speaker Icon.svg|13px|]] [[:Media:Es-Fidel Castro.ogg|audio]])</small> ([[13 Gusht]] [[1926]] - [[25 Nëntori]] [[2016]]) është prisident i [[Kuba|Kubës]].
== Jeta ==
Fideli është djali i dytë i martesës së dytë të babait të tij me [[Lina Ruz Gonzalez]]. Babai i Fidel Kastros mbërriti nga [[Galicia]] (krahinë autonome në verilindje të [[Spanja|Spanjës]]), në [[Kuba|Kubë]], në kohën e luftës spanjo-amerikane. Ai u martua dy herë. Me gruan e parë kishte dy fëmijë Pedro Emilio e Lidia, ndërsa me Lina Ruz Gonzalez, gruan e dytë dhe të ëmën e Kastros lindi Ramonin, Fidelin, Juanin Emën dhe Raulin. Familja e tij ka jetuar në [[Bizan]], një fshat pak kilometra larg detit, që është një prej vendeve më të bukura në Kubë.