Ndryshimi mes inspektimeve të "Puka"

20 bytes added ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v
| PREFIKSI =
| FAQJA_ZYRTARE = [http://www.bashkiapuke.al BASHKIA PUKE]
| KRYETARI = Gjon Gjonaj ([[Partia Socialiste (PS)
| PARTIA = [[Partia Socialiste e Shqipërisë]]
| SKEDA_EMBLEMA = Puka.jpg
| IATA = TIA
'''Puka''' është një qytet në [[Shqipëria|Shqipëri]]. Bashkia e Pukës është qendra administrative e [[Rrethi i Pukës|rrethit të Pukës]].
 
== Gjeografia ==sipas Hile Kallmetit
Puka ka si krahinë gjeoetnologjike shtrihet në pjesën qendrore të Shqipërisë Veriore: për gjatë krahut të majtë të Drinit, që nga Ura e Vezirit e Fusha e Dukagjinit në lindje dhe deri në afërsi të grykëderdhjes së Gomsiqes në perëndim. Nga jugu e ndajnë me Mirditën kreshtat malore: Maja e Runës, Thirra, Maja e Roshit, Bjeshkët e Tërbunit etj.
 
 
[[Skeda:Shetitje me varke.jpg|300px|thumb|Liqenet e Pukës]]
 
 
 
===Pasuri ujore===