Ndryshimi mes inspektimeve të "Shani Pallaska"

27 bytes added ,  13 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Shani Pallaska''' ishte [[aktor]] kosovar i [[teatri]]t, [[filmi]]t televiziv, dhe ekranit të madh. Ai u lind në [[Gjakovë]] më [[1928]], por artin e tij e përkreu në [[Teatri Krahinor i Prishtinës|Teatrin Krahinor të Prishtinës]] (TKP) dhe në studion filmike [[Kosovafilmi]]. Bashkë me aktorët [[Abdurrahman Shala]], [[Istref Begolli]] dhe [[Muharrem Qena]], Shaniu ishte pionier i aktrimit kosovar. Pas suksesit në Kosovë, Shaniu morri pjesë edhe në projekte filmike në pjesë tjera të ish-Jugosllavisë. Vdiq në [[Prishtinë]] më [[13 janar]] [[1999]].
== Filmografia ==
*{{imdb emri|id=0657821|emri=Shani Pallaska}}
 
{{artistaktor-cung}}
 
{{artist-cung}}
 
[[Category:Aktorë shqiptarë]]
[[Category:Lindje 1928]]
24.783

edits