Dallime mes rishikimeve të "Zhan Zhak Ruso"

No change in size ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (AT44 zhvendosi faqen Jean-Jacques Rousseau te Zhan Zhak Ruso nëpërmjet përcjellimit)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
 
Zhan Zhak Ruso është filozof,sociolog,shkrimtar dhe pedagog francez. Ështe njëri ndër pedagogët më të shquar botëror të shek. XVIII. Paraprirës I Revolucionit qytetar francez. Ai njihet si themelues i teorisë së edukatës së lirë dhe natyralizimit pedagogjik, për shkak se vëmendje të madhe i kushton teorisë së të drejtave të natyrshme të njeriut ku për qëllim kishte të edukoj njeriun e lirë, të natyrshëm, të përgatitur si qytetar të njerëzimitnjerëzimi.
{{për përmirësim}}
Ruso ishte kundërshtar i rreptë i shoqërisë feudale dhe i kishës katolike. Ai ishte demokrat dhe humanist.
 
 
Zhan Zhak Ruso lindi në Gjenevë, më 1712. E ëma I vdiq pak ditë pas lindjes së tij dhe I ati, një arëbërës, e la atë në moshën dhjetëvjeçare nën kujdesin e tezes, e cila dhe e rriti. Mbas qëndrimit dy vjet në konvikt, për të cilën thoshte ai më pas, në veprën e tij Rrëfimet- Më mësuan atje të gjitha mbeturinat e panevojshme që ka fituar emiremrin arsim, atë e tërhoqi përsëri tezja e tij dhe kështu në moshën 12 vjeçarte, arsimimit të tij formal I erdhi fundi. Mbasi punoi një kohë të shkurtër si çirak në gdhendjen e orëve, ai e la Gjenevën dhe shëtiti nga njëri vend në tjetrin, duke takuar njerëz të ndryshëm, të cilët e ndihmuan atë, që të jetonte dhe e drejtuan tek disa bemires të fuqishëm.
 
Gjatë kësaj kohe ai lexoi libra dhe zhvilloi aftësi tjera në muzikë. Më pas ai filloi endjet nëpër Francë, ku u gjend nën kujdesin e një gruaje fisnike, Mme. De Warrens, e cila ngulmoi në arsimimin e tij të mëtejshëm dhe u përpoq t'i gjente një punë.
Anonymous user