Ndryshimi mes inspektimeve të "Kripa"

1 byte added ,  4 vjet më parë
v
clean up, përmirësime tipografike: jane → janë, ndersa → ndërsa, nje → një, njejten → njëjtën, semundje → sëmundje, eshte → është (2) duke përdorur AWB
v (clean up, përmirësime tipografike: jane → janë, ndersa → ndërsa, nje → një, njejten → njëjtën, semundje → sëmundje, eshte → është (2) duke përdorur AWB)
* Era e [[Qepa|qepës]] largohet nga duart po ti fërkojmë me kripë.
* Formula kimike: NaCl.
* Djegiet e lehta të [[Lëkurë|lëkurëslëkurë]]s, në kuzhinë, shërohen më leht po të laget pjesa e djegur dhe të mbulohet me kripë.
 
== Demi nga kripa e kuzhines ==
Pse kripe himalaje dhe jo kripe deti ?
 
Te dyja kane te njejtennjëjtën perberje ndersandërsa kripa himalaje eshteështë e kristalizuar nga prasioni dhe ka njenjë strukture qe mbahet nga lidhje elektrike pra ka energji, vibrazion, dhe memorje, e cila kur shkrihet ne uje i kalon organizmit tone qe ka aq shume nevoje .
Kjo kripe eshteështë kristalizuar miliona vjet me pare kur ujrat e detit nuk ishin te ndotura sic janejanë sot.
 
Kripa e detit nuk ka strukture kristaline elektrike si rrjedhim ska energji por ka te gjith elementet kimik pra 84 e bashke me to ka edhe shum element metalik e pislliqe te ndryshme nga industrite qe derdhin mbeturinat ne det .
Keto element thithen bashke me kripen dhe provokojne semundjesëmundje te ndryshme ne organizem sidomos ne tru.
 
[[Kategoria:Gatime]]