Dallime mes rishikimeve të "Ligji i ruajtjes së masës"

v
→‎top: clean up, përmirësime tipografike: nepermjet → nëpërmjet duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 47 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q483948 (translate me))
v (→‎top: clean up, përmirësime tipografike: nepermjet → nëpërmjet duke përdorur AWB)
Një shembull përdorimi i këtij ligji është reaksioni i meposhtem i cili duhet barazuar, që ka si protagonistë elementët natrium (Na) dhe ujin, i cili përbeher nga [[Hidrogjeni]] (H) dhe [[oksigjeni]] (O) :
 
Termi barazim tregon që molet e reaktantëve duhet të korrespondojnë me ato të produktëve ; në këtë rast vihet re shumë mirë që reaksioni nuk është i barazuar, sepse ndodhen 2 atome H nga ana e rekatantëve dhe 3 nga ana e produktëve. Ky mosbarazim mund të korigjohet nepermjetnëpërmjet shtimit te 2 moleve ujë nga ana e reaktantëve dhe i venë një 2 përpara grupi [[hidroksil]] OH<sup>-</sup> ([[jon]] negativ) :
 
[[Kategoria:Kimi]]