Dallime mes rishikimeve të "Reaksioni kimik"

v
clean up, përmirësime tipografike: eshte → është duke përdorur AWB
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(→‎Ndarja e reksioneve: Shpjegova ndarjen e reaksineve kimike)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (clean up, përmirësime tipografike: eshte → është duke përdorur AWB)
{{cung}}
[[Skeda:Hydrochloric acid ammonia.jpg|thumb|right|Reaksion kimik]]
'''Reaksioni kimik''' është bashkëveprim midis dy apo më shumë lëndëve gjatë shndërrimeve kimike.
* '''[[Reaksioni i polikondenzimit]]'''
* '''[[Reaksioni Protolitik]] që zhvillohen me lëshim-pranim të protoneve'''
* '''[[Reaksioni i oksido-reduktimit]] që zhvillohet me lëshim-pranimin e elektroneve''' Nr i mases eshteështë i barabarte me nr atomik + nr e n0.A=Ar=M
Reaksionet kimike ndahen ne Rrektable (fillestare) dhe produkt ( perfundimtare)
 
== Referencat ==
 
{{kimi-cung}}
 
[[Kategoria:Substanca kimike]]
[[Kategoria:Kimi]]
 
 
{{cung}}
{{kimi-cung}}