Ndryshimi mes inspektimeve të "Mbreti Zogu I"

ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketa: Redaktim nga aplikacioni për celular
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
 
== Kronologjia e jetës së Zogut ==
[[Skeda:Skeda-Ahmet-Zogu.jpg|thumb|Ahmet Zogu, [[Mbretëresha Geraldinë]], dhe familia e tij|320x320px]]320x32ghhfjtsggdt
Më [[20 korrik]] [[1912]] Ahmeti, u kthye në Shqipëri, për arsye se Fuqitë Ballkanike, të përkrahur hapur nga [[Rusi]]a, po përgatiteshin që ti shpallnin luftë [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], si rrjedhojë Shqipëria do të vuante pasojat e kësaj lufte.
Në [[1 Nëntor]] [[1912]], ai merr pjesë me ~2000 matjanët e Tij në luftë kundër ushtrive serbo-malazeze duke i ardhur në ndihmë qytetit të [[Shkodra|Shkodrës]] i cili mbrohej nga [[Hasan Riza]] Pasha dhe daja i tij [[Esat Pashë Toptani]]. Por thyhet keq nga serbët në Zadrimë. Më [[28 Nëntor]] [[1912]], në shpalljen e pavarësisë në [[Vlorë]] nga [[Ismail Qemali]], Matin, [[Dibra|Dibrën]] dhe [[Rrethi i Mirditës|Mirditën]] do ta përfaqësonte Beu i Vogël, i cili kryesonte delegacionin prej 26 vetash.
Anonymous user