Dallime mes rishikimeve të "Hajrudin Hari Vareshanoviq"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
vNo edit summary
[[Skeda:Hari Mata Hari Mezzovico.JPG|thumb|right|Hajrudin Hari Vareshanovic]]
'''Hajrudin Vareshanoviq''', i njohur si Hari Vareshanoviq është një artist boshnjak me prejardhje shqiptare. Lindi më [[16 janar]] [[1961]] në [[Sarajeva|Sarajëvë]]. Është njëri nga kantautorët më të njohur boshnjak dhe themelues i njërit ndër grupet më të popullarizuara boshnjake Hari Mata Hari.
== Biografia ==
Lindi më [[16 janar]] [[1961]] në [[Sarajeva|Sarajëvë]]. Është njëri nga kantautorët më të njohur boshnjak dhe themelues i njërit ndër grupet më të popullarizuara boshnjake Hari Mata Hari.
 
Karrierën në estradë e ka filluar kah fundi i viteve të 70-tanë grupin muzikore sarajevase Ambasadori, që më vonë të vazhdoj në grupin ”Zov’’. Me këtë grupe muzikore arriti sukses të madh me këngën “Gollubica” në të cilën bashkon elementet e muzikës rok dhe pop me elemente të folklorit tradicional boshnjak.
[[Kategoria:Biografi]]
[[Kategoria:Lindje 1961]]
 
[[ro:Hari Mata Hari]]