Ndryshimi mes inspektimeve të "Xheladin Rumiu"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
v (AT44 zhvendosi faqen Rumi tek Xhelaledin Rumi)
v
[[Skeda:Molana.jpg|thumb|right|250px|Rumi]]
'''Xhelaledin Muhammed Rumi''' ([[Persishtja|persisht]]: جلال‌الدین محمد رومی), i njohur edhe si '''Mevlana''' ([[Persishtja|persisht]]: مولانا, "udhëzuesi ynë"), ishte një [[Poeti|poet]], [[Juristi|jurist]], dijetar islam, [[Teologjia|teolog]] dhe mësues i sufzmit i shekullit XIII. Ka lindur më 30 shtator 1207 në Belh (në [[Afganistani|Afganistanin]] e sotëm) dhe ka vdekur më 17 dhjetor 1273 në [[Konia]] (në [[Turqia|Turqinë]] e sotme).
'''Xhalal ad-Dīn Muhamed Balkhī''', i njohur dhe si '''Xhalal ad-Dīn Muhamed Rumi''', gjithashtu i njohur dhe me emrin '''Mevlana''' ka lindur më [[30 shtator]] [[1207]] dhe vdiq më [[17 dhjetor]] [[1273]], ka qenë poet, mistik, jurist dhe teolog Persian.
 
Ka lindur në [[Balkh]] sot ([[Afganistani|Afganistan]]), dhe vdiq në [[Коnja]], sot Turqi. Poezitë e tij janë të shkruara në Persisht dhe të përkthyera në shumë gjuhë të botës. Rumi ka jetuar në kohën e Selxhukëve dhe ka shkruar, përveç se në Persisht, edhe në Arabisht, Greqisht dhe në Turqisht.
Poema Mathnawī, kompozuar në Konya, mund të konsiderohet një nga lavdet letrare më të pastra të gjuhës Persiane.[19][20]. Veprat e tij janë lexuar gjerësisht në gjuhën e tyre origjinale në gjithë Iranin e Madh dhe në botën Persisht-folës.<ref name="Annemarie Schimmel 1994. p. 51">Annemarie Schimmel, "The Mystery of Numbers",Oxford University Press, Apr 7, 1994. p. 51: "These examples are taken from the Persian mystic Rumi's work, not from Chinese, but they express the yang-yin relationship with perfect lucidity."</ref>.<ref name="Nasr1">Seyyed Hossein Nasr, "Islamic Art and Spirituality", Suny Press, 1987. p. 115: "Jalal al-Din was born in a major center of Persian culture, Balkh, from Persian speaking parents, and is the product of that Islamic Persian culture which in the 7th/13th century dominated the 'whole of the eastern lands of Islam and to which present day Persians as well as Turks, Afghans, Central Asian Muslims and the Muslims of the Indo-Pakistani subcontinent are heir. It is precisely in this world that the sun of his spiritual legacy has shone most brillianty during the past seven centuries. The father of Jalal al-Din, Muhammad ibn Husayn Khatibi, known as Baha al-Din Walad and entitled Sultan al-'ulama', was an outstanding Sufi in Balkh connected to the spiritual lineage of Najm al-Din Kubra."</ref> Përkthimet e veprave të tij janë shumë të njohura, sidomos në [[Turqi]], [[Azerbajxhan]], [[Shtetet e Bashkuara]], dhe Azinë Jugore.<ref name="Annemarie Schimmel 1994. p. 51"/> Poezia e tij ka ndikuar në letërsinë Persiane, por edhe Turke, Punjabe, Hindu, Urdu si edhe në literaturat e disa gjuhëve Indo-Arian përfshirë Chagatai, Pashto, dhe Bengali.
 
</gallery>
 
==ReferencaReferencat==
{{reflist}}