Dallime mes rishikimeve të "Kalaja e Gjirokastrës"

v
U kthyen ndryshimet e 79.171.53.85 (diskutimet) në versionin e fundit nga AIbot.
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
v (U kthyen ndryshimet e 79.171.53.85 (diskutimet) në versionin e fundit nga AIbot.)
{{Infobox vend historikoshistorik
| emri_amëtaremri = orieta Zemra e enit =Kalaja e jonuzitGjirokastrës
| emri_amëtar =
| gjuha_amëtare =
| foto = OrietaKalaja pithe mira qe qihetGjirokastrës 01.jpg
| përshkrimi =
| lloji = Arkitekture
 
Me kalimin e viteve, ajo filloi të luajë gradualisht rolin e një kështjelle për qëndrimin e sunduesit dhe garnizonit të qytetit. Në vitin [[1812]], Kalaja e Gjirokastrës u pushtua nga Ali Pashë Tepelena, i cili filloi rindërtimin e saj. Rindërtimi i kalasë, i një saraji dhe i disa godinave anekse, u bë me një ngutësi aq të madhe sa të gjitha punimet u kryen brenda një viti e gjysmë. Kalaja përmbante përveç barakave për vendosjen e një garnizoni prej 5 mijë ushtarësh, magazina të shumta nëntokësore që ishin llogaritur mirë për sigurimin e municioneve dhe ushqimeve të nevojshme. Kronikat e kohës përmendin se vetëm për ndërtimin e vendqëndrimit të Ali Pashës, një kullë pranë këndit juglindor, punuan 1500 vetë. Me rënien e Pashallëkut të Janinës, Kalaja do të humbiste shkëlqimin e saj. Në vitet e luftës së Parë dhe të Dytë Botërore, ajo do të shërbente si vendstrehim për banorët e qytetit për tu mbrojtur nga bombardimet e ajrore.
 
==Lidhje të jashtme==
{{commonscat|Casemates, Gjirokastër Castle|Kalaja e Gjirokastrës}}