Ndryshimi mes inspektimeve të "Ludwig van Beethoven"

shtova stampen pa reference
(shtova stampen pa reference)
{{pa referenca}}
[[Skeda:Beethoven.jpg|thumb|200px|Ludwig van Beethoven ([[1770]] - [[1827]]); Pikturë nga Joseph Karl Stieler, [[1820]]]]
[[Skeda:Beethoven Signature.svg|thumb|200px|Firma e van Beethovenit]]
Rreth vitit 1803 Beethoveni deklaroi “Nuk jam i kënaqur me punën time deri tani, duhet të ndjek një rrugë të re”. Hapin i tij të parë të madh e bëri me simfoninë “Eroica” në E flat e cila ishte shumë më e madhe se çdo vepër e asaj kohe. Edhe pse nuk u prit mirë nga kritika, vepra prapseprapë ishte e suksesshme. Në atë kohë Beethoveni shkroi Simfonitë nga 3 deri ne 8 gjithashtu sonatat Waldstein dhe Appassionata si dhe operen Fidelio dhe shume kompozime te tjera. Në vitin 1810 Beethoveni u nderua nga E.T.A. Hoffman si nje ndër tre kompozitorët e mëdhenj dhe e quajti Simfoninë e Pestë si veprën më të rëndësishme të kohës.
Ne vitet e fundit te jetes se tij ai filloi te studionte veprat e Bachut dhe Hendelit se dhe shkroi Simfonin e tij te Nëntë, ndoshta vepren më të mirë të tij.
 
==Referenca==
{{reflist}}
 
[[Kategoria:Kompozitorë gjermanë]]