Ndryshimi mes inspektimeve të "Kajro"

46 bytes removed ,  4 vjet më parë
v
- stampa coords (duplicate), hoqa: {{Coord|30.05|31.233333|display=title}} duke përdorur AWB
v (- stampa coords (duplicate), hoqa: {{Coord|30.05|31.233333|display=title}} duke përdorur AWB)
{{Coord|30.05|31.233333|display=title}}
{{pa referenca}}
 
<!--Administrimi territorial-->
|Guvernorati =[[Guvernoratet e Egjiptit|Kajro]]
|Kryetari =
 
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
 
Ismail vendosi të ndërtonte një qytet krejtësisht të ri, tutje përreth bregut të Nilit, sipas stilit perëndimor. Ngrit zonën e re të vilave luksoze dhe apartamente. Bulevardet e mëdha vendosi në qytetin e vjetër, të përcjelluar me linja tramvaji. Ngriti një sistem modern të kanaleve, dhe rrethinat e reja të tilla si Heliopolis, u zgjeruan në shkretëtirë. Popullsia u rrit shpejt nga 374.000 banorë sa në vitin 1882. Në 1.312.000 banorë në vitin 1937.
Sot, Kairo është qyteti më i populluar afrikan dhe qendër kulturore e botës arabe. Që nga shekulli i 19-të, Kairo është bërë një destinacion turistik dhe njerëzit nga e gjithë bota shkojnë për të parë monumente dhe artifaktet e Egjiptit të lashtë, sidomos piramidat.
 
 
 
 
== Të dhëna demografike ==
{{commons|Nile|Lumi Nil}}
{{Commons|Cairo|Kairo}}
 
{{gjeo-cung}}
 
 
[[Kategoria:Egjipt]]
[[Kategoria:Kryeqytete të Afrikës]]
[[Kategoria:Qytete në Egjipt]]
 
 
{{gjeo-cung}}
37.617

edits