Ndryshimi mes inspektimeve të "Talini"

57 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (- stampa coords (duplicate), hoqa: {{Coord|59|26|14|N|24|44|43|E|display=title}} duke përdorur AWB)
|Sipërfaqja Tokë =
|Sipërfaqja Ujë =
|Popullsia = 431444,180085
|Dendësia = 2,614.0
|Zona urbane =
| gjat_g=24 | gjat_m=44 | gjat_s=43 | gjat_dr =E
}}
'''Talini''' është [[kryeqyteti]] dhe qyteti më i madh i [[Estonia|Estonisë]] me sipërfaqe prej 159.2&nbsp;km² dhe popullsi prej 431444 180085 banorësh.<ref>http://www.tallinn.ee/est/Tallinna-elanike-arv</ref> Gjendjet në pjesën veriperëndimore të Estonisë, 80&nbsp;km më në jug se [[Helsinki]]. Qyteti i vjetër i Talinit është një ndër qytetet e vjetra më të ruajtura në Evropë, dhe vizitohet nga më shumë se 1,5 milion turistë çdo vit.
 
== Pak histori ==