Ndryshimi mes inspektimeve të "Qiproja"

16 bytes removed ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
* [[Nicosia|(Λευκωσία/Lefkosia - Lefkoşa)]]
* [[Paphos|(Πάφος/Pafos - Baf)]]
{{clear|left}}
 
== Gjeografia ==
{{Kryesor|Gjeografia e Qipros}}
 
=== Gjuha dhe etnike ===
Gjuhët zyrtare janë [[gjuha greke|greqisht]], [[gjuha angleze|anglisht]] dhe [[gjuha turke|turqisht]]. Gjatë gjithë ishullit, vlerësoi se grekët qipriotë është rreth 77% të popullsisë, turqit 18%, ndërsa kombësitë e mbetur 5% ndryshme (armenëve, Maronites, angleze, etj.).
 
=== Arsim ===
 
== Lidhje të jashtme ==
* Qeveria : [http://www.cyprus.gov.cy/ Republic of Cyprus]
* Kryetari
* Parlamenti
* Ministria e informimit : [http://www.moi.gov.cy/moi/pio/pio.nsf/index_en/index_en?opendocument# Press and Information Office]
* [http://www.mof.gov.cy/mof/cystat/statistics.nsf/index_en/index_en?OpenDocument Statistical Service of the Republic of Cyprus]