Ndryshimi mes inspektimeve të "Michael Jordan"

v
rregullim i sintaksës duke përdorur AWB
v (Rregullim i sintaksës using AWB)
v (rregullim i sintaksës duke përdorur AWB)
Xhordan është gjithashtu i famshëm për  produktet e tij me autografe. Ai  permbushi suksesin e atleteve Nike Air Xhordan,te ciliat jane prezantuar në 1985 dhe jane te kerkuara dhe sot.  Xhordan gjithashtu mori pjese ne nje film me metrazh te gjate ne 1996 te titulluar Space Jam si vetëvetja. Ai është aktualisht një bashkëpronar dhe  Anëtar Drejtues i Bordit Drejtues te basketbollit te skuadres Charlotte Bobcats në Pjesë veriore te Karolines.
 
== Vitet e hershme ==
Xhordan ka lindur në Brooklyn, Nju York, bir i Deloris, e cila punonte ne banke, dhe Xhejms R. Xhordan, Sr., një përgjegjës aparaturash. Familja e tij u shperngul ne Wilmington, Pjesë veriore e Karolines, kur ai ishte shume I vogel.  Xhordan frekuentoi gjimnazin Emsley A. Laney  në Wilmington, ku ai ankoroi  karieren e tij atletike duke luajtur bejsboll, futboll, dhe basketboll. Ai  provoi ekipin e universitetit gjatë vitit të dytë si student, por në  gjatesine 1,80 m, ai ishte shume i shkurter per te luajtur ne ate nivel andaj ai beri nje rrezik te madh per jeten e tij duke u varur me nje litar per kembe me kok posht qe te zgjatej por kjo gje ishte shum e rrezikshme. Miku i tij me i gjate, Harvest Leroy Smith, ishte i vetmi student i vitit të dytë ne ekip. I motivuar per te provuar vleren e tij, Xhordan u be ylli i ekipit te te vegjelve te universitetit Laney's, dhe shenoi disa 40 pikësha per loje. Veren pasardhese, ai u zgjat 10 cm dhe i stervitur rreptesisht.Pasi fitoi një vend ne ekipin universitar, Xhordan arriti nje mesatare prej 20 pike për lojë gjate dy sezoneve te tij te fundit gjate gjimnazit. Si me i rritur, ai u zgjodh tek ekipi McDonald's All-America pasi arriti nje mesatare prej një dyshifrori te trefishte : 29.2 pike, 11.6 kërcime, dhe 10.1 asistime.
 
==  Karriera e herët ==
Gjatë sezonit te tij te pare në  NBA, Xhordan arriti nje mesatare prej 28,2 ppg mbi 51,5 % gjuajtje.  Ai shume shpejt u be një fan favorit madje në arenat kundeshtare,dhe u shfaq ne kopertinen e Sportiv I ilustreted me titullin "Një Yll është lindur" vetëm pas nje muaji kariere profesionale. Xhordan ishte gjithashtu I votuar si një  All star fillestar nga  fansat në sezonin si lojtar fillestar.  Debat u ngriten perpara ndeshjes se  gjithë-Yjeve   kur fjalë u happen që disa lojtare veterane , te udhehequr nga Isiah Thomas, ishin te merzitur  nga sasia e vëmendje qe Xhordan kishte marre. Kjo udhehoqi te një e ashtu quajtur "ngricë-jashtë" mbi Xhordan, ku lojtaret refuzonin ti pasonin topin ne lojë. Polemikat e lane Xhordanin relativisht te paprekur kur ai u kthye te loja e rregullt e sezonit, dhe ai do të vazhdonte te votohej lojtari Fillestar I Vitit. Bullsat e mbaruan sezonin me 38–44, dhe humben ne raundin e pare te playoffeve në katër loje me Milwaukee Bucks.
 
{{sport-cung}}
 
[[Kategoria:Lindje 1963]]
[[Kategoria:NBA basketbollistë]]
[[Kategoria:NBA]]
 
 
{{sport-cung}}