Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhamia Ebu Bekër"

68 bytes removed ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:EbuXhamia BekrEbubeker Mosque- interiorShkodër 4F.JPGjpg|parapamjethumb|Xhamia Ebu Bekër Shkoder]]
[[Skeda:Ebu Bekr Mosque dome.jpg|parapamje|leftthumb|Xhamia Ebu Bekër]]
'''Xhamia Ebu Bekër''' (''Xhamia Fushë Çelës'') është [[xhamia]] kryesore në qytetin verior [[shqiptar]] të rrethit të [[Shkodër|Shkodrës]].
'''Xhamia Ebu Bekër''' (''Xhamia Fushë Çelës'') është [[xhamia]] kryesore në qytetin verior [[shqiptar]] të rrethit të [[Shkodër|Shkodrës]]. Xhamia është ndërtuar nën sundimin [[Perandoria Osmane|osman]] është emëruar pas burrë shteti të shquar të shekullit të 18 dhe filantropisti [[Ebu Bekër Pasha]] dhe ishte në ato ditë për Shkodrës dhe zonën përreth është me rëndësi të madhe: Ju gjithashtu shërbeu si një [[Medreseja|medrese]] të rëndësishme (në shkollë islame), dhe në këtë mënyrë tërhoqi teologë të famshëm si më vonë u bë i njohur si studentë në qytet. Në vitin 1995 ndërtesa u rinovua me paratë e dijetarëve saudite [[Zamil Abdullah al Zamil]].
[[Skeda:Ebu Bekr Mosque dome.jpg|parapamje|left|Xhamia Ebu Bekër]]
 
Xhamia është ndërtuar nën sundimin [[Perandoria Osmane|osman]] është emëruar pas burrë shteti të shquar të shekullit të 18 dhe filantropisti [[Ebu Bekër Pasha]] dhe ishte në ato ditë për Shkodrës dhe zonën përreth është me rëndësi të madhe: Ju gjithashtu shërbeu si një [[Medreseja|medrese]] të rëndësishme (në shkollë islame), dhe në këtë mënyrë tërhoqi teologë të famshëm si më vonë u bë i njohur si studentë në qytet. Në vitin 1995 ndërtesa u rinovua me paratë e dijetarëve saudite [[Zamil Abdullah al Zamil]].
 
 
 
{{commons|Category:Ebu Bekr Mosque}}
XHamia e madhe nje nder xhamite me te medha ne ballkan.
 
[[Kategoria:Xhami në Shkodër]]