Ndryshimi mes inspektimeve të "Xhamia Ebu Bekër"

1.700 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[[Skeda:Xhamia Ebubeker - Shkodër F.jpg|thumb|Xhamia Ebu Bekër Shkoder|236x236px]]
'''Xhamia Ebu Bekër''', e njohur edhe si '''Xhamia e Madhe''', është [[xhamia]] kryesore e qytetit të [[Shkodra|Shkodrës]] në [[Shqipëria|Shqipëri]].
[[Skeda:Ebu Bekr Mosque dome.jpg|thumb|Xhamia Ebu Bekër]]
'''Xhamia Ebu Bekër''' (''Xhamia Fushë Çelës'') është [[xhamia]] kryesore në qytetin verior [[shqiptar]] të rrethit të [[Shkodër|Shkodrës]]. Xhamia është ndërtuar nën sundimin [[Perandoria Osmane|osman]] është emëruar pas burrë shteti të shquar të shekullit të 18 dhe filantropisti [[Ebu Bekër Pasha]] dhe ishte në ato ditë për Shkodrës dhe zonën përreth është me rëndësi të madhe: Ju gjithashtu shërbeu si një [[Medreseja|medrese]] të rëndësishme (në shkollë islame), dhe në këtë mënyrë tërhoqi teologë të famshëm si më vonë u bë i njohur si studentë në qytet. Në vitin 1995 ndërtesa u rinovua me paratë e dijetarëve saudite [[Zamil Abdullah al Zamil]].
 
Xhamia është projektuar nga byroja arkitektonike ''ARC Architectural Consultants''<ref>[http://archnet.org/library/sites/one-site.jsp?site_id=4373 Digital Library]</ref> dhe është ndërtuar në vitet 1994–1995 në vendin e xhamisë së dikurshme të Fushë Çelës me paratë e sipërmarrësit [[Arabia Saudite|saudit]] Sheh Zamil Abdullah Al Zamilit.<ref>[http://www.ithmaarbank.com/ithmaar_glance_bod.asp zur Person: Zamil Abdullah Al Zamil]</ref> Është emëruar sipas [[Ebu Bekër Sidik|Ebu Bekrit]] (572–634), [[Kalifi|kalifit]] të parë pas profetit [[Muhammedi|Muhammed]]. Inaugurimi i xhamisë u bë më 27 tetor 1995, ndërsa u rinovua në vitin 2008.<ref>[http://msh.myftinia-shkoder.org/pdf/udha_islame_153_nentor_2015.pdf UDHA ISLAME Viti XIII - Nr. 11 (153), Nëntor, 2015] </ref>
 
Xhamia, që sot ndodhet në fund të pedonales dhe përballë Hotel Colosseo, ofron me hapësirën e saj rej 622.72 m<sup>2</sup> vend të mjaftueshëm për 1,300 besimtarë. Dy [[Minareja|minaretë]] janë nga 41.11 metra të larta. Kupola qendrore ka një lartësi prej 24 metrash.<ref>[http://www.islamshkoder.netfirms.com/new/informacione/xhamia%20ebu.htm islamshkoder]</ref>
== Lidhje të jashtëme ==
 
Xhamia e Fushë Çelës, e ndërtuar gjatë [[Shqipëria nën sundimin osman|sundimit osman]] dhe e shkratërruar gjatë [[Komunizmi në Shqipëri|diktaturës komuniste]] në Shqipëri, kishte në shekujt e mëparshëm një rëndësi të madhe për Shkodrën dhe [[Rrethi i Shkodrës|rrethinën]] e saj: xhamia e dikurshme ishte një nga xhamitë më të bukura të Shkodrës si dhe ndër më të vizituarat, si dhe kishte [[Medreseja|medresenë]] e saj.<ref>{{cite book|url=http://books.google.co.uk/books?id=PjSbrcgGZisC&pg=PA76&dq=Mosque+Shkod%C3%ABr&hl=en&ei=PD1ITKWXHZO7jAem5bm5Dg&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CD0Q6AEwAw#v=onepage&q&f=false|title=Islam in the Balkans: religion and society between Europe and the Arab world|publisher=University of South Carolina Press|year=1993|page=76|isbn=0872499774|author=Norris, H.T.}}</ref>
 
== Galeria ==
<gallery>
[[Skeda:Ebu Bekr Mosque dome.jpg|thumb|XhamiaPamje Ebue brendshme e kupolës së Bekër]]xhamisë
Skeda:Xhamia Shkodër 001.jpg|Pamje e xhamisë gjatë natës
Skeda:SkodraEbu-Bekr-MoscheeInnen2014.JPG|Pamje e brendshme e xhamisë
</gallery>
 
== Referencat ==
{{Reflist}}
 
== Lidhje të jashtëmejashtme ==
{{commons|Category:Ebu Bekr Mosque}}