Dallime mes rishikimeve të "Skënder Anamali"

ska përmbledhje të redaktimeve
v
1921 - 1996
 
Ishte një nga katër themeluesit e arkologjisë shqiptare, sëbashku me [[Hasan Cekën]][[Frano Prendin]] dhe [[Selim Islamin]]. Nxënesi i Gjimnazit të Shkodrës, studenti i Universitetit të Padovës (Itali) filloi aktivitetin e vet shkencor si arkeolog në Institutin e Shkencave Tiranë (1947).
 
<big>'''Veprimtarit gjatë karrierës së tij si arkeolog'''</big>