Dallime mes rishikimeve të "Karl Marksi"

130 bytes added ,  4 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
{{pa referenca|10 prill 2015}}
[[Skeda:Karl_Marx.jpg|right|thumb|KarlNusen Markstate ta ka qi krejt estrrada,a po qesh tash o Hegel Gaga.-Kunderpergjigja e Marxit ndaj Hegelit pasi ky i fundit i kundershtoi teorine.]]
'''Karl Heinrich Marks''' lindi më [[5 maj]] të vitit [[1818]] në Trier, [[Gjermani]]; vdiq më [[14 mars]] të vitit [[1883]] [[Londër]], [[Britania e Madhe]]. Ishte një filozof, ekonomist politik dhe organizues revolucionar i Shoqatës Ndërkombëtare të Punëtorëve. Ndërsa Marks merrej me një gamë të gjerë problemesh, puna e tij më e famshme analizon historinë e luftës së klasave, e përmbledhur në linjën e parë të [[Manifesti Komunist|Manifestit Komunist]]: "Historia e gjithë shoqërisë ekzistuese është historia e luftës së klasave."
 
== Jeta ==
Anonymous user