Dallime mes rishikimeve të "UEFA Super Kupa"

503 bytes added ,  4 vjet më parë
v
'''UEFA Super Kupa''' ose '''Super Kupa Evropiane''' është garimi vjetor i cili luhet në mes të kampionëve të [[UEFA Kupa|UEFA Kupës]] dhe kampionëve të [[UEFA Liga e Kampionëve|UEFA Ligës së Kampionëve]]. Garimi mbahet në fillim të sezonit vendor, në Gusht, dhe në përgjithësi vlerësohet si ngjarje e vogël, ku kampionët e Ligës së Kampionëve dhe të UEFA Kupës në lojë dalin me formacione të ndryshëm dhe jo me formacionet e tyre më të forta, pasi që loja luhet pas transferimeve të verës, dhe seleksionimet e klubit mund të jenë të ndryshme me ato që e fituan garimin.
 
Ky kompedicion u krijua për here te pare ne vitin [[1971]] nga Anton Witkamp qe ishte një gazetar dhe reporter i gazetës holandeze "De Telegraaf". Ne vitin [[1972]] nuk u zhvillua.
Klubi më i suksesshëm është klubi italian [[AC Milan]], me gjithsej pesë tituj të fituar.
 
Kampioni aktual është Atlético Madrid i cili deri tani ka fituar 2 tituj. Klubi më i suksesshëm është klubi italian [[AC Milan]], me gjithsej pesë tituj të fituar.
<ref name="History">{{Cite web | url = http://www.uefa.com/competitions/supercup/history/index.html | title = UEFA Super Cup - History |publisher=[[UEFA]] | accessdate = 2008-03-11| date = 2005-07-13}}</ref>.
 
== Referenca ==
<references/>
 
[[Kategoria:Futboll]]