Dallime mes rishikimeve të "12 Korrik"

60 bytes removed ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Qershor → qershor, Korrik → korrik (3), Gusht → gusht, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki-->, përmirësime tipografike: nje duke përdorur AWB
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
(→‎Lindje: Shtica permbajtje)
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Qershor → qershor, Korrik → korrik (3), Gusht → gusht, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki-->, përmirësime tipografike: nje duke përdorur AWB)
'''12 Korrikukorriku''' është dita e 193-të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 194-t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 172 ditë.
 
 
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Qershor|Korrik|Gusht}}
 
 
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Qershorqershor|Korrikkorrik|Gushtgusht}}
 
== Ngjarje ==
* [[1543]] – Mbreti i Anglisë, Henri i Shtatë martohet me gruan e tij të gjashtë dhe të fundit, Catherne Parr. Martesa ishte kryer në Pallatin Hampton.
* [[1562]] – Ushtruesi i detyrës së ipeshkvit të Yucatanit, Diego de Landa, dogji librat e shenjtë të civilizimit Majamaja.
 
* [[1562]] – Ushtruesi i detyrës së ipeshkvit të Yucatanit, Diego de Landa, dogji librat e shenjtë të civilizimit Maja.
 
* [[1804]] – Ish-sekretari i Thesarit të Shteteve të Bashkuara, Alexander Hamilton, vdes pasi ishte qëlluar në një duel.
 
 
* [[1812]] – Gjatë luftës ndërmjet SHBA-së dhe Kanadasë, trupat amerikane pushtojnë Windsorin e Ontarios.
 
* [[1862]] – Kongresi amerikan autorizoi ndarjen e Medaljes së Nderit.
 
* [[1920]] – Ishte nënshkruar Traktati paqësor ndërmjet Lituanisë dhe Bashkimit Sovjetik. Ky i fundit me këtë marrëveshje pranonte pavarësinë e shtetit lituanes.
 
* [[1962]] – Grupi legjendar i rok ‘n’ rollit për herë të parë performoi në ndonjë koncert. Ai ishte paraqitur në një klub të Londrës.
== Shkence dhe teknike ==
* [[1970]]: [[Thor Heyerdahl]] arrin me ekuipazhin e tij me njenjë varke prej [[Papirusi|paprusi]]- me emrin ''[[Ra (Schiff)|Ra II]]'' mbas 57 ditesh ne [[Atlantischer Ozean|Atlantik]] ishujt [[Karibik]]insel [[Barbados]].
 
== Lindje ==
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[Kategoria:Korrik]]
37.617

edits