Dallime mes rishikimeve të "Murati IV"

1 byte removed ,  4 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
Sulltan '''Murat IV''' ka lindur ne Stamboll. Ai ishte djali i sulltan [[|Ahmedi i I|Ahmetit I]] dhe sulltaneshes Kösem. Ai ka lindur me 26 korrik 1612 dhe ka vdekur me 8 shkurt 1640. Ne vitin 1631 jeniçeret e sulmuan pallatin dhe e vrane vezirin Grand ai duke u frikesuar se do ta vrasin sikur vellain e tij sulltan [[Osmani i II|Osmanin II]] vendosi qe ta mbroje pushtetin e tij. Kur ai e mori fronin kishte vetem 11 vjet derisa ai u rrit [[Perandoria Osmane|Perandorine Osmane]] e udhehoqi nena e tij sulltanesha Kösem.
 
[[Kategoria:Sulltanët e Perandorisë Osmane]]