Dallime mes rishikimeve të "Gjuha finlandeze"

No change in size ,  5 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
'''Gjuha finlandeze''' (suomi, ose suomen kieli) është gjuha që flitet nga pjesa më e madhe e popullsisë në [[finlandë]] (92% sipas 2006) si edhe nga [[Finlandezët]] etnik jashtë [[Finlandës]].
Finlandishtja është njëra nga gjuhët zyrtare në Finlandë si edhe një nga gjuhët zyrtare të pakicave në [[Suedi]].
Në [[Suedi]], fliten të dyja standartet, finlandisht si dhe (Meänkieli) gjuha '''MeëMeä''', një dialekt finlandez.
Ndërsa gjuha '''Kvene''', që është një nga lidhjet gjuhësore më të afërta me finlandishten, është një gjuhë zyrtare e pakicave në Norvegji.