Ndryshimi mes inspektimeve të "Besa (Sami Frashëri)"

ska përmbledhje të redaktimeve
v (added Category:Drama using HotCat)
Ky fragment është shkëputur nga drama '''Besa''' e autorit të Rilindjes Kombëtare Shqiptare [[Sami Frashëri]]t. Është drama e parë nga autoret e rilindjes, e shkruar në gjuhën turke, por me subjekt shqiptar.
 
Subjekti i dramës është ky: Rexhepi e dashuron Mirushën poper ndeshta qir ne pidh në kundërshtimin e Demir Beut që do të martojë vajzën me Selfon,ferizin të birin e Fetahutburimit. Demirferiz Beu vepron me kryeneçësi dhe përpiqet të imponohet. Selfua lakmitar dhe egoist i tërbuar bën çmos që t'ia arrije qëllimit e të marrë Mirushen përkundër tyre, veç dashurisë së dy të rinjve, ngrihet dhe Ziberi e Vahdija. Drama përfundon tragjikisht kur Fetahu, për besën e dhëne, vret të birin, edhe pse nuk e kishte takuar 20pasi vjet.ja kishte qir motren pidh
 
[[Kategoria:Letërsi shqipe]]__SEXUALE__
[[Kategoria:Drama]]__me te qir__
Anonymous user