Ndryshimi mes inspektimeve të "17 Dhjetor"

58 bytes removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Nëntor → nëntor, Dhjetor → dhjetor (3), hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB
v (Bot: Migrating 144 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q2413 (translate me))
(përmirësime teknike, zëvendësova: Janar → janar, Nëntor → nëntor, Dhjetor → dhjetor (3), hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB)
 
'''17 Dhjetoridhjetori''' është dita e 351-të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 352-t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 14 ditë.
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 31|Nëntornëntor|Dhjetordhjetor|Janarjanar}}
== Ngjarje ==
* [[1903]] - [[Vëllezërit Wright]] arritën të fluturojnë me avionin e tyre Flayer dhe të kalojnë 37 metra. Fluturimi zgjati vetëm 37 sekonda.
* [[1912]] - Fillon punimet [[Konferenca e Londrës 1912-1913|Konferenca e Ambasadorëve]] në [[Londër]]
* [[1989]]. - Në [[Rumania|Rumani]] shperthyen demonstratat masive kunder regjimit te diktatorit [[Nicolae Ceauşescu]],në ë cilat humbën jetën 1.000 njerz.
 
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
<!--interwiki-->
 
[[Kategoria:Dhjetor]]
37.617

edits