Dallime mes rishikimeve të "1943 në Shqipëri"

përmirësime teknike, zëvendësova: ''''' → ''' (2), Gusht → gusht, Shtator → shtator duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: ''''' → ''' (2), Gusht → gusht, Shtator → shtator duke përdorur AWB)
 
==Udhëheqës==
*'''[[Presidenti i Shqipërisë|Mbret i Shqipëtarëve]]''': [[Viktor Emanueli III]] (deri më shtator), [[Mehdi bej Frashëri]], '''''[[Krerët e Shtetit Shqiptar|Kryetar i Këshillit të Lartë të Regjencës]]''''' (prej më 20 tetor)
*'''[[Kryeministri i Shqipërisë|Kryeministër]]''':
:[[Mustafa Kruja]] (drei më 19 janar),
 
== Ngjarje ==
*'''Gushtgusht''' - Italia nënshkruan armëpushimin ndërmjet Italisë dhe forcave të armatosura të aleate, pjesa më e madhe e forcave të armatosura u shpërbë dhe kështu duke humbur edhe pushtetin mbi Shqipërinë.
*'''Shtatorshtator''' - Forcat gjermane hynë dhe pushtuan Shqipërinë. Mbretëria shqiptare u bë një shtet marionetë e Gjermanisë.
==Lindje==
==Vdekje==
37.617

edits