Ndryshimi mes inspektimeve të "2012–13 Serie A"

No change in size ,  3 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Gusht → gusht duke përdorur AWB
v (rregullim i sintaksës)
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Gusht → gusht duke përdorur AWB)
|}
 
'''2012–13 Serie A''' (njihet si Serie A TIM për shkak të sponsorit zyrtar) është edicioni i 81 që kur kësaj kampionati iu ndryshua emri. Ky kampionat filloi më 25 Gushtgusht 2012 dhe mbaroi më 19 Majmaj 2013 <ref>{{cite news|url=http://www.football-italia.net/17077/no-early-serie-start |publisher=[[Football Italia]]| work=Football-Italia.net| date=26 March 2012 |title=No early Serie A start}}</ref>. [[Juventus FC|Juventus]] ishte kampioni në fuqi, i cili arriti të fitoj edhe këtë kompedicion.
 
Në total kishte 20 skuadra, 17 skuadra nga sezoni 2011-12 dhe 3 skuadra nga sezoni 2011-12 në Serie B. Si në vitet e mëparëshme, kompania NIKE nxorri topin ku u luajt në të gjithë ndeshjet e sezonit <ref>{{cite web|title=Nike MAXIM, La Liga and Serie A 2012/13 balls|url=http://pes-parche.com/2012/03/balones-nike-maxim-temporada-2012-2013-official-match-ball-full-hd.html|publisher=pes-parche.com|date=20 April 2012 |accessdate=20 April 2012|language=Spanish}}</ref>.
37.617

edits