Ndryshimi mes inspektimeve të "3 Shtator"

107 bytes removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars, Gusht → gusht, Shtator → shtator (3), Tetor → tetor, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Mars → mars, Gusht → gusht, Shtator → shtator (3), Tetor → tetor, hoqa: <!--interwiki-->, <!-- kategorizim dhe ndëruiki--> duke përdorur AWB)
'''3 Shtatorishtatori''' është dita e 246-të e [[Kalendari gregorian|kalendarit gregorian]] (dita e 247-t në [[Vit i brishtë|vitin e brishtë]]) - kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 119 ditë.
 
{{Tabelamuajve}}{{Muaj 30|Gushtgusht|Shtatorshtator|Tetortetor}}
 
== Ngjarje ==
* [[301]] - Pavarësia e [[San Marino|San Marinos]]s
* [[590]] - [[Papa Gregory I|St. Gregory I]] u zgjodh Papë.
*[[1783]] – [[Marrëveshja e Parisit]], e nënshkruar ndërmjet Britanisë në njërën anë, [[Francë]]s, [[Spanjë]]s dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës në anën tjetër, i dha fund revolucionit amerikan.
 
* [[1892]] - Ekipi futbollistik anglez [[Nottingham Forest]] zhvilloi ndeshjen e parë të tyre në ligë që ishte kundër ekipit [[Everton FC]] e që përfundoi me regultatin 2-2.
* [[1914]] - [[Princ Vidi]] u largua nga Shqipëria, pas 6 muajve si monark i Shqipërisë.
* [[1939]] - [[Lufta e Dytë Botërore]]: [[Franca]], [[Britania e Madhe]] , [[Zelanda e Re]] i [[Australia]] i shpallin luftë [[Gjermania|Gjermanisë]].
* [[1967]] - U ndërruan në [[Suedi]] anët e trafikut rrugor nga lëvizja në të majtë të rrugës në lëvizjen në të djathtë të rrugës.
* [[1976]] - [[Programi Viking]]: Fluturakja “U.S. Viking 2” aterron në sipërfaqen e Marsitmarsit, ku analizon sipërfaqen dhe klimën, duke dërguar në Tokë fotot e para nga ky planet.
 
* [[1984]] – Së paku 1.300 persona vdesin dhe qindra të tjerë lëndohen pasi [[tajfuni]] godet pjesën jugore të [[Filipine]]ve.
* [[1995]] - U themelua kompania virtuale [[eBay]].
== Lindje ==
* [[1187]] - [[Louis VIII]], mbret francez
* [[1471]] - [[Friedrich I]], mbret danez dhe norvegjez
* [[1926]] - [[Irene Papas]], aktore greke
* [[1936]] - [[Zine el-Abidine Ben Ali]], politikan tunizian
* [[1965]] - [[Charlie Sheen]], aktor amerikan
* [[1969]] - [[Senad Brkiq]], [[futbollist]] [[boshnjak]]
 
== Vdekje ==
 
 
* [[1658]] - [[Oliver Cromwell]], politikan, ushtarak anglez.
* [[1883]] - [[Ivan Sergejeviç Turgenjev]], letrar rus
* [[1991]] - [[Frank Capra]], regjisor, producent dhe skenarist amerikan.
 
== Festa dhe përvjetore ==
 
<!-- kategorizim dhe ndëruiki-->
 
[[Kategoria:Shtator]]
 
[[Kategoria:Shtator]]
<!--interwiki-->
37.617

edits