Dallime mes rishikimeve të "Augustin Uka"

6 bytes added ,  4 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB
(1939)
(→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
{{Pp}}
 
'''Augustin Uka''' u lind në vitin [[1939]]ne fshatin Dol te Gjakoves. Ishte i biri i Rapsodit te madh Pren Binak Ukes dhe vella i kangetarit te famshem Rapsodik Martin Ukaj Ai.rreshtohej në listën e rapsodëve të parë kosovar siç ishin [[Dervish Shaqa]], [[Bajrush Doda]], SALI BAJRAMI, [[Feriz Krasniqi]], MARASH KRASNIQI BIT E SEF MLEQANIT edhe shumë tjerëve, ai këndoj edhe me Marjan Gojanin Gjergj Uken.
 
Disa nga këngët e ti : "kënga e Zagrebit" "kënga e mrikes" "Shtjefen Gjeqovit" "Lutes-Fukara" "Dem Ametit"
37.617

edits