Ndryshimi mes inspektimeve të "Abraham Lincoln"

9 bytes removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Mars → mars, Prill → prill (2), Gusht → gusht (2), Nëntor → nëntor (2), Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB
v (U kthyen ndryshimet e 46.176.18.122 (diskutimet) në versionin e fundit nga Mr Robot.)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Mars → mars, Prill → prill (2), Gusht → gusht (2), Nëntor → nëntor (2), Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
| Nënshkrimi = Abraham Lincoln 1862 signature.svg
}}
'''Abraham Lincoln''' lindi më [[12 shkurt]] të vitit [[1809]] në [[Hodgenville]], [[Hardin County]] ''(sot: [[LaRue County]])'', [[Kentucky]] dhe e vranë më [[15 Prill|15 prill]] të vitit [[1865]] në [[Uashington D.C.|Washington (D.C.)]], ishte politikan amerikan, [[Kryetari i Shteteve të Bashkuara|Presidenti 16. i SHBA]] gjatë viteve [[1860]] - [[1864]] dhe u ri zgjodh në vitin [[1864]] - gjer në vdekje<ref>William A. Pencak (2009). Encyclopedia of the Veteran in America. ABC-CLIO. p. 222. ISBN 978-0-313-08759-2</ref>.
 
Lincoln udhëhoqi Shtetet e Bashkuara gjatë Luftës Civile, lufta e përgjakshme dhe e moralit të madh, si dhe në krizën e saj më të madhe politike.<ref>https://books.google.al/books?id=xJuXT1sVhFcC&pg=PA388&redir_esc=y#v=onepage&q&f=false</ref><ref>https://books.google.al/books?id=yyvmcMsNnB4C&pg=PA222&hl=en#v=onepage&q&f=false</ref> Në këtë mënyrë, ai e ruajti bashkim, hoqi skllavërinë, forcoi qeverinë federale, dhe modernizoi ekonominë.
==Jeta hershme dhe Rinia==
[[File:Young Lincoln By Charles Keck.JPG|left|thumb|Statuja Abraham Lincoln kur ishte i ri ne Sen Park ,[[Chicago]]|180px]]
Abraham Linkoln ka lindur më [[12 Shkurtshkurt]] të vitit [[1809]]. Ai ishte fëmija i dytë i Thomas Linkoln dhe Nacy Linkoln. Linkoln lindin në Fermën Sinking Spring, [[Hodgenville]], [[Hardin County]], [[Kentucky]]<ref>Libri Donald 1996 faqe 20-22</ref> . Gjyshi i tij Samuel Linkoln ishte me orgjinë angleze nga qyteti [[Norfolk]],[[Anglia|Angli]]. Në fillim ai ishte vendosur në [[Hingham]], [[Massachusetts]] më pas ai u shpërngul nga Virgjinia në Kentaki ku më pas ai u vra nga Indianet. Motra e Linkolnit kishte lindur në Virgjinia. Fillimisht familja tij ishte vendosur në një qytet në Kentaki. Familja e Linkolnit u bë besimtare e kishës baptiste. Ata ishin të moralshëm dhe nuk pinin alkol, nuk vallzonin dhe konsideronin te pa moralshme skllavrinë. Linkolni u rrit pikërisht me këtë frymë.
Familja e tij u zhvendos mbi lumin Lumin Ohajo ne nje teritor ku sllkaveria nuk ishte prezente. Kjo pjese gjendej në jug të [[Indiana]]-se por në vitin 1818 kur Linkolni ishte vetem 9 vjeç nena tij vdiq. Më vonë motra tij me madhe Sarah që kujdesej për Linkolnin vdiq rreth moshës 20 vjeçare gjithashtu, dhe Linkolni mbeti pa përkudesje. Por më vonë babai i tij u martua me [[Sarah Bush Johnston]] e cila ishte nënë e tre femijeve, Linkolin u afrua shumë me njerkën e tij duke ju refruar asaj si nënë. Ai në adoleshencë u shqua si puntor i madh, kishte ndihmuar komunitetin vullnetarisht në ndërtimin e hekurudhës por Linkoln ishte shumë i varfër. Nuk kishte para për të vazhduar shkollën.
Në vitin 1830 mbi lumin e Ohajos shpërtheu një sëmundje ngjitëse, e cila përhapej nga qumështi i ndotur. Babai i Linkolnit shpërnguli familjen e tij nga Lumi Ohajos, [[Indiana]] në Decatur, [[Macon County]] në [[Illinois]] ku Linkoln në Moshen 22 vjeçare filloi të punonte tek një biznesmen, i cili importonte dhe eksportonte mallra nga [[Louisiana]] në [[Illinois]]. Ai fitonte të ardhura të mira për familjen dhe pikërisht këtu ai u bë dëshmitar i skllavërise mizore që ndodhte në shtetet e jugut. Gjendja tij ekonomike filloi të përmisohej. Si i ri që ishte ai punonte shumë për të fituar para.
 
==Familja dhe martesa==
Në vitin 1835 Abraham Lincoln u shpërngul në [[New Salem]],[[Illinois]] ku takoi një vajzë 22 vjeqare me emrin [[Ann Rutledge]] me të cilën ra në dashuri. Lidhja e tyre zgjati 3 muaj sepse ajo vdiq më [[25 Gushtgusht]] [[1835]] nga tifoja në fyt. Linkoln u shokua nga vdekja e saj.
Më vonë në vitin 1836 në Nëntornëntor të vitit [[1836]] Linkolni filloi një lidhje me një vajzë të re me emrin Mary Ownes me të cilën pati një marrëdhenie 1 vjeçare. Lidhja e tyre përfundoi në gushtin e vitit 1837. Mary Ownes i dha fund lidhjes së saj me Linklonin.
Tre vite më pas në vitin 1840 në moshën 30 vjeçare Linkolni filloi lidhjen e tij me [[Mary Todd Lincoln|Mary Todd]] të cilën Linkolni e kishte takuar në dhjetor të vitit [[1839]] në [[Springfield]], [[Illinois]] dhe me të cilën u martua më [[4 Nëntornëntor]] [[1842]]. Ata patën katër femijë, te cilët ishin të gjithë djem.
[[File:A&TLincoln.jpg|thumb|Abrahm Linkoln dhe djali tij i vogël Tadd]]
Në vitin 1843 çifti Linkoln u bë me fëmijë. Djali i tyre i parë [[Robert Todd Lincoln]] lindi më [[1 Gushtgusht]] [[1843]] në [[Springfield]],[[Illinois]] dhe më pas lindi djali dytë i familjes. Ai lindi më [[10 Marsmars]] [[1846]] ai u quajt [[Edward Baker Lincoln]] por për fat të keq Edward vdiq nga kanceri në moshen 3 vjeçare. Çifti Abraham dhe Mary u tronditën nga vdekja e hershme e djalit të dytë, por Mary gruaja e Linkolnit ishte përsëri shtatëzënë dhe më [[21 Dhjetordhjetor]] [[1850]] ajo lindi djalin e tyre të tretë, të cilin e pagëzuan me emrin [[William Wallace Lincoln]] dhe mbas 3 viteve çifti u gëzua edhe me një djalë tjetër i cili lindi më [[4 Prillprill]] [[1853]]. Atij i vunë emrin [[Thomas Lincoln]] por që thirrej me pseudonimin '''Tad'''. Ky ishte djali i fundit i familjes. Gjatë jetës së tij Linkolni ishte shumë i përkushtuar mbas familjes dhe fëmijëve të tij.
 
Shumë njerëz dhe familjarë të Linkolnit e kanë përshkruar atë si njeri i dashur dhe jo i rreptë ndaj familjes dhe fëmijeve te tij, por që jeta tij familjare ishte shumë e dëshpëruar, pasi vetëm djali madh i familjes arriti të mbijetojë. Djali i tretë William vdiq në vitin 1862 në moshën 11 vjeçare nga ethe të forta, gjatë një udhëtimi në një tren. Më pas djali i fundit Tad Lincoln vdiq nga dështimi pulmonar i zemrës në viti 1871 në moshën 18 vjeçare pasi i Linkolni ishte vrarë. Djali i vogël i Linkolnit kishte pasur probleme shëndetësore gjatë tërë jetës se tij. Ai kishte vuajtur nga tuberkulozi, pneumonia, probleme të zemrës dhe probleme të tjera. Pasardhësi i fundit i Linkolnit ishte stërnipi [[Robert Todd Lincoln Beckwith]] ai vdiq në vitin [[1985]].
37.617

edits