Ndryshimi mes inspektimeve të "Agim Shuke"

1 byte added ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill, Nëntor → nëntor duke përdorur AWB
(→‎top: rregullim i sintaksës)
(përmirësime teknike, zëvendësova: Prill → prill, Nëntor → nëntor duke përdorur AWB)
[[Skeda:Agim Shuke.jpg|parapamje|250px]]
'''Agim Shuke''' ka lindur në 8 Prillprill të vitit 1942 në qytetin e [[Kuçova|Kuçovës]]. Pas mbarimit të studimeve në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve) fillon punën si aktor në Teatrin Popullor (sot Teatri Kombëtar) dhe më vonë si Pedagog në Institutin e Lartë të Arteve (sot Akademia e Arteve)
Në kinematografi do të interpretojë 20 role. Roli i tij i parë do të jetë roli i Dinit në filmin “[[Oshëtimë në bregdet|Oshëtim në bregdet]]” në vitin 1966. Më tej do të vazhdonin role të tjerë si roli i Bashkimit në filmin “[[Plagë të vjetra]]” në vitin 1969, roli i Sandrit në filmin “[[Në fillim të verës]]” në vitin 1975, roli i Komisarit Shqiptar të Bazës Detare në filmin “[[Ballë për ballë]]”, roli i Musait në filmin “[[Militanti]]” në vitin 1984 etj. Roli i tij më i fundit do të jetë ai i Babait të Anilës në filmin “[[Një djalë edhe një vajzë]]” në vitin 1990.
Agim Shuke ndahet nga jeta dhe nga familja e tij e dashur në vitin 1992.
1982 -- [[Shi në plazh]] teatër-komedi
 
1982 -- [[Nëntorinëntori i dytë]] ..........................................Jani Minga
 
1980 -- [[Një ndodhi në port]] .....................................Inxhinieri i laboratorit
== Lidhje të jashtme ==
* {{imdb emri|id=1041531|emri=Agim Shuke}}
 
{{film-cung}}
 
[[Kategoria:Biografi shqiptarësh]]
[[Kategoria:Aktorë shqiptarë]]
 
 
{{film-cung}}
37.617

edits