Dallime mes rishikimeve të "Ain"

27 bytes removed ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: ''''' → ''' (4) duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: ''''' → ''' (4) duke përdorur AWB)
{{cung|Franca|administrimi territorial}}
{{Kartela Departament në Francë
| emri = Ain
| përshkrimi i pamjes = Prefektura e departamentit Ain në Bourg-en-Bresse
| rajoni = [[Rhône-Alpes]]
| prefektura = [[Bourg-en-Bresse ]]
| nën-prefektura = [[Belley]]<br />[[Gex, Ain]]<br />[[Nantua]]
| presidenti = [[Rachel Mazuir]] ([[Partia socialiste (Francë)|PS]])
| shënim =
}}
'''Ain''' ({{IPA-fr|ɛ̃}}; [[Gjuha Franko-Provençale|Franko-provençalisht]]: '''''En''''') apo ([[Gjuha shqipe|shqip]]: '''''Aini''''') është një [[Departamentet e Francës|departament]] në [[Franca|Francë]] departamenti mbanë emrin e lumit [[Lumi Ain|Ain]]. Departamenti është pjesë e rajonit [[Rhône-Alpes]] dhe kufizohet nga lumenjtë [[Saône]] dhe [[Rhône]]. Sipas regjistrimit të popullsisë në vitin [[2011]] departamenti numëronte 603 827 banorë, [[Insee]] dhe [[Posta]] i dhurojnë atij numrin 01.
 
 
 
 
== Historia ==
{{...}}
 
 
 
 
 
 
== Gjeografia dhe transporti ==
{{...}}
 
 
 
 
== Demografia ==
{{...}}
 
 
 
 
 
 
== Ekonomia ==
{{...}}
 
 
 
 
 
==Lidhje të jashtme==
 
{{Departamentet e Francës}}{{Rajonet e Francës}}
 
 
{{Portal|Franca}}
 
[[Kategoria:Departamentet e Francës| ]]
[[Kategoria:Nënndarjet e Francës]]
[[Kategoria:Ain| ]]
 
 
{{cung|Franca|administrimi territorial}}
37.617

edits