Ndryshimi mes inspektimeve të "Mehdiu"

3 bytes removed ,  3 vjet më parë
përmirësime teknike duke përdorur AWB
v (Goelia zhvendosi faqen Mehdi tek Mehdiu)
(përmirësime teknike duke përdorur AWB)
==Transmetimet e haditheve==
*Transmetohet që Said bin Musajab të ketë thënë:
*Muhammedi ka thënë për Mehdiun:
 
*Muhammedi ka thënë për Mehdiun:
 
''Emri i tij do të jetë si emri im, ndërsa emri i babait të tij do të jetë si emri i babait tim''.
 
==Islami i shiave==
[[Shiitët]] mendojnë se Muhammed bin al-Hasan al-Askari është Mehdiu i premtuar, i cili do të vijë para Ditës së Gjykimit. Sipas shiave, Mehdiu ka lindur dhe një ditë do të vijë së bashku me [[Isai, Jezusi mysliman|Isain]] për ta mbushur botën me drejtësi. Sipas shiave, Mehdiu u lind në Samarra, qytet në Irak.
 
Sipas shiave, do të ndodhin disa ngjarje para se Mehdiu të vijë. Këto ngjarje janë:
37.617

edits