Ndryshimi mes inspektimeve të "Albert II i Belgëve"

përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor, Korrik → korrik (2), Gusht → gusht (2) duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor, Korrik → korrik (2), Gusht → gusht (2) duke përdorur AWB)
[[Skeda:Albert II.jpg|parapamje|right|Albert II]]
 
'''Albert II''' (i lindur më [[6 Qershor|6 qershor]] [[1934]] në [[Brukseli|Bruksel]] ; më emer te plotë ''Albert Felix Humbert, Theodor Christian Eugen Maria''), që nga viti 1993, është i gjashti [[Mbreti|Mbreti i Belgjikës]] nga [[Dhoma e Saksonisë dhe Koburg-Gotha]]. Ai pasoi vëllanë e tij pa fëmijë më të moshuar të fronit [[Baudouin]] ose ne Hollandisht Baudewijn (1930-1993).
 
== Jeta ==
 
Albert II, lindi në [[1934]] '''në Kështjellën Stuyvenberg''' në [[Brukseli|Bruksel]]. Ai është djali më i vogël i Mbretit [[Leopold III.(Belgjikë)|Leopold III]] dhe gruas së tij të parë princeshës [[Astrid nga Suedia]] e cila vdes në nje aksident komunikacioni një vit pasi lindi princi Alberti II. Vëllai dhe e motra e tij janë [[Joséphine Charlotte e Belgjikë|Joséphine Charlotte]] ([[1927]]-[[2005]]) dhe Baudouin ([[1930]]-[[1993]]). Përveç kësaj, ai ka një tjetër vëlla nga babai [[Alexander]] (* 1942) dhe dy gjysmë-motra, Marie-Christine (* [[1951]]) dhe Marie-Esmeralda (* [[1956]]) nga martesa e dytë e babait të tij.
 
Në fillim të [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë botërore]], princi iku me vëllain dhe motrat e tij në [[Franca|Francë]] dhe më pastaj në [[Spanja|Spanjë]]. Megjithatë, ata u kthyen në [[Belgjika|Belgjikë]] më [[1940]] ku dhe jetuan në [[Laeken]] Leken dhe në [[Ciergnon]]. Më [[1944]] ai, babai i tij, vellai dhe motra shkojnë në [[Gjermania|Gjermani]] dhe më vonë në [[Austria|Austri]]. Pas çlirimit [[1945]] deri në [[1950]] familja jetoj në [[Pregny]] të [[Zvicra|Zvicrës]] ku njekohësisht, ne kete kohe princi Albert II vijoj mesime ne nje shkollë private (Instituti Rosey).
 
Në fillim të [[Lufta e Dytë Botërore|Luftës së dytë botërore]], princi iku me vëllain dhe motrat e tij në [[Franca|Francë]] dhe më pastaj në [[Spanja|Spanjë]]. Megjithatë, ata u kthyen në [[Belgjika|Belgjikë]] më [[1940]] ku dhe jetuan në [[Laeken]] Leken dhe në [[Ciergnon]]. Më [[1944]] ai, babai i tij, vellai dhe motra shkojnë në [[Gjermania|Gjermani]] dhe më vonë në [[Austria|Austri]]. Pas çlirimit [[1945]] deri në [[1950]] familja jetoj në [[Pregny]] të [[Zvicra|Zvicrës]] ku njekohësisht, ne kete kohe princi Albert II vijoj mesime ne nje shkollë private (Instituti Rosey).
 
Princi '''Albert''' është martuar në [[2]] [[Korrikukorriku|Korrikkorrik]] [[1959]], me princeshën italiane [[Paola Ruffo di Calabria]] (l. [[1937]]). Me këtë, ai ka tre fëmijë, Princi trashëgimtar [[Filip i Belgjikës|Philipp]] ([[1960]] *), Princesha [[Astrid i Belgjikës|Astrid]] ([[1962]] *) dhe Princi [[Laurent i Belgjikës|Laurent]] ( [[1963]] *).
Nga [[1962]] në [[1993]] Albert ishte Kryetar Nderi i Bordit të Zyrës së Tregtisë së jashtme [[Belgjika|belge]]. Në këtë rol ai bënte më shumë se njëqind misione biznesi.
Nga [[1958]] në [[1993]] ai ishte kryetari i Kryqit të Kuq [[Belgjika|belg]], këtë zyrë pastaj e mori princesha Astrid, vajza e tij.
Mbreti Albert në [[1993]] emerohet mbret pas vdekjes se vellait te tij Baudouin, i cili nuk kishte fëmijë pa fëmijë. Më [[9]] [[Gushtigushti|Gushtgusht]] [[1993]] Albert II bëri betimin e tij në Kushtetutën [[Belgjika|belge]].
 
== Shih edhe ==
37.617

edits