Dallime mes rishikimeve të "Aleksandër Obrenoviqi"

→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (2), Gusht → gusht duke përdorur AWB
No edit summary
(→‎top: përmirësime teknike, zëvendësova: Qershor → qershor (2), Gusht → gusht duke përdorur AWB)
{{Pp}}
 
'''Aleksandër Obrenoviqi''' ([[14 Gusht|14 gusht]] [[1876]] në [[Beogradi]] - [[10 Qershorqershor|10]]/[[11 Qershor|11 qershor]] [[1903]]) - Mret i [[Serbia|Serbis]]ë nga [[1889]], vetëqeverisës nga [[1893]], djali i Mretit Milan.
 
I dobët për veprim dhe i afërt me politikat politikat [[Austria|austriakeaustria]]ke, kjo dhe martesa e tij me Draga Mashin-in ishte arsyet për një ''betim zyrtarë'' të [[Doktrina e shenjtë serbe|Doktrinës së shenjt serbe]] kundër tij, doktrinë e cila edhe i vrau që të dy.
 
[[Kategoria:Lindje 1876]]
37.617

edits