Hape menynë kryesore

Changes

No change in size ,  2 vjet më parë
përmirësime teknike duke përdorur AWB
== Biografia ==
 
Është i lindur në [[Firenca|Firencë]] të [[Italia|Italis]]ë me 9 maj të vitit 1451. Në vitin [[1491]] është dërguar në Sevilë, ku ka ndihmuar në përgatitjen e anijeve për ekspeditën e Krostofor Kolubos. Ka marrë pjesë dy udhëtime në "Botën e Re", dhe ka qenë udhëheqës i ekspeditës detare Spanjolle (1499-1500) e cila si duket ka zbuluar grykëderdhjen e lumit [[Amazon]]. Madej ka udhëhequr edhe ekspeditën portugeze (1501-1502) e cila e ka zbuluar [[Rio de Zhaneiro|Rio de Zheneiro]] dhe [[Rio de Plata]].
 
Duke i paraqitur zbulimet e tija për herë të parë përmendet shprehja [[Amerika|Amerikë]] dhe Bota e Re.
== Burimet ==
* [http://www.struga.eu/emratb/avespuci.htm]
 
{{cung}}
 
[[Kategoria:Italianë]]
[[Kategoria:Lindje 1451]]
[[Kategoria:Vdekje 1512]]
 
 
{{cung}}
37.617

edits