Ndryshimi mes inspektimeve të "Gjuha arabe"

6 bytes removed ,  3 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB
v (→‎Shiko dhe këtë: All info is kept in Wikidata, removed: {{Link FA|ar}} using AWB (10903))
(→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
}}
'''Gjuha arabe''' (arabisht: اللُّغَةُ العَرَبِيَّةُ) është një [[gjuhët semitike|gjuhë semitike]].<br />
Megjithëse zakonisht flitet për arabishten si gjuhë, në të vërtetë bëhet fjalë për një familje gjuhësh ose ''vazhdimësi dialektesh'' që shtrihet nga brigjet e [[Oqeani Atlantik|Oqeanit Atlantik]] në perëndim, deri në [[Gjiri Persik|Gjirin Persik]] në lindje, nga [[Sudani]] e [[Somalia]] në jug, deri në [[Siria|Siri]] e [[Irak]] në veri. Organizata Ndërkombëtare e Standardizimit (ISO) u cakton kode të ndryshme këtyre dialekteve, që nga ana gjuhësore dallohen ndërmjet tyre më shumë se ''gjuhët'' serbo-kroate ([[gjuha serbe|serbishtja]], [[gjuha kroate|kroatishtja]], [[gjuha boshnjake]], [[gjuha malazeze]]). Megjithatë, dallimet janë kryesisht në shqiptim dhe gjuha e shkruar është pak a shumë e njëjtë kudo.<br />
 
Arabishtja është gjuha e [[Islamit]]. Për këtë arsye ka depërtuar në kombe dhe kultura në gjithë skajet e botës. Me kalifatet e njëpasnjëshme, veçanërisht atë Umajad, arabishtja u shtri përtej djepit të saj, [[Gadishulli Arabik]], në gjithë Afrikën Veriore deri në Spanjë nga njëra anë dhe përtej [[Persia|Persisë]], në [[Pakistan]] e [[Afganistan]] nga ana tjetër.<br />
37.617

edits