Dallime mes rishikimeve të "Atropina"

5 bytes added ,  6 vjet më parë
→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
v (Bot: Migrating 43 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q26272 (translate me))
(→‎top: përmirësime teknike duke përdorur AWB)
{{Cung|mjekësia}}
[[Skeda:Atropine Enantiomers Structural Formulae V.2.svg|parapamje|Atropina]]
'''Atropina''' nxirret nga gjethet dhe rrënjët e bimës [[Atropa belladonna]] dhe nga farat e bimës [[Datura stromanium]]. Kjo është [[substancë]] kristalore e cila shkrihet në 115,5 ° C. Ka veprim të fortë helmues. Atropina përdoret në mjekim të syrit, sepse bën të mundshëm zgjerimin e bebzës së tij.
 
 
 
{{Kujdes-med}}
 
[[Kategoria:Farmakologji]]
 
 
{{Cung|mjekësia}}
37.617

edits