Ndryshimi mes inspektimeve të "Mbretëria e Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës së Veriut"

përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj duke përdorur AWB)
Shkëmbinjtë më të vjetra në Britaninë e Madhe janë gneisses Lewisian, shkëmbinj metamorfik gjenden në veri perëndim të ishullit dhe në Hebride (me një dalje disa të vogla në vende të tjera), të cilat datojnë nga të paktën 2700 Ma (Ma = milion vjet më parë). Afrika e gneisses janë një përzierje komplekse e shkëmbinj formojnë malore North West dhe Grampian malore në Skoci. Këto janë në thelb mbetjet e shkëmbinjve sedimentarë palosur që janë depozituar në mes të 1000 Ma dhe 670 Ma mbi gneiss në atë që atëherë ishte në katin e oqeanit Iapetus.
 
Në kohën e tashme në veri të ishullit është në rritje si pasojë e peshës së Devensian akullit të hiqet. Jugore dhe lindore Britania është dobësi, në përgjithësi vlerësohet në 1  mm (1/25 inç) në vit, me zonën e Londrës fundosje në të dyfishtë shpejtësinë pjesërisht për shkak të ngjeshjes së vazhdueshme të depozitave të fundit balta.
 
== Ekonomia ==
{{Kryesor|Media në Britaninë e Madhe}}
Rëndësia e [[Gjuha Angleze|gjuhës angleze]] u jep mediave britanike dimensione internacionale.
<br />
 
=== Muzika ===
{{Commonsart|United Kingdom|{{PAGENAME}}}}
* Mbretëresha :[http://www.royal.gov.uk The British Monarchy]
* Qeveria :[http://www.hmso.gov.uk Her Majestymajesty's Stationery Office]
* Parlamenti :[http://www.parliament.uk/ www.parliament.uk]
* Ministria :
37.617

edits