Dallime mes rishikimeve të "Delaware"

1 byte added ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB
No edit summary
(përmirësime teknike, zëvendësova: Shkurt → shkurt, Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
|Anëtarësimi renditja = i pari
<!-- Të dhëna të tjera -->
|Shkurtimishtshkurtimisht = DE
|Faqja Zyrtare = [http://www.delaware.gov/ www.delaware.gov]
}}
[[Skeda:Hagley museum.JPG|parapamje|250px|Pamje nga muzeu '''Hagley''']]
 
'''Delaware''' ([[shqiptimi]]: Dellëueë) është një nga 50 shtetet e [[Shtetet e Bashkuara|Shteteve të Bashkuara]], që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Delaware llogaritet si "Shteti i parë", sepse këtu u ratifikua për herë të parë kushtetuta amerikane. Dita e ratifikimit ishte [[7 Dhjetordhjetor]] [[1787]]. Kryeqyteti i Dellëuer është [[Dover]]. Ai kufizohet në jug dhe perëndim nga [[Maryland]], në verilindje nga [[New Jersey|Nju Xhersi]], dhe në veri nga [[Pennsylvania|Pensilvania]]. Shteti e ka marrë emrin nga Thomas West, Baron i tretë De La Warr, një fisnik anglez dhe guvernatori i parë kolonial i Virxhinias.
 
'''Delaware''' ([[shqiptimi]]: Dellëueë) është një nga 50 shtetet e [[Shtetet e Bashkuara|Shteteve të Bashkuara]], që ndodhet bregun e Oqeanit Atlantik. Delaware llogaritet si "Shteti i parë", sepse këtu u ratifikua për herë të parë kushtetuta amerikane. Dita e ratifikimit ishte [[7 Dhjetor]] [[1787]]. Kryeqyteti i Dellëuer është [[Dover]]. Ai kufizohet në jug dhe perëndim nga [[Maryland]], në verilindje nga [[New Jersey|Nju Xhersi]], dhe në veri nga [[Pennsylvania|Pensilvania]]. Shteti e ka marrë emrin nga Thomas West, Baron i tretë De La Warr, një fisnik anglez dhe guvernatori i parë kolonial i Virxhinias.
 
Delaware zë pjesën verilindore të Gadishullin Delmarva. Ai është shteti i para fundit për nga sipërfaqja, i gjashti nga fundi për nga popullsia, por i gjashti për nga dendësia ndër 50 shtetet e Shteteve të Bashkuara. Delaware ndahet në tri qarqe, duke patur numrin më të vogël të qarqeve ndër shtetet e SHBA-së. Nga veriu në jug, të tre qarqet janë New Castle, Kent, dhe Sussex. Dy qarqet jugorë kanë qenë historikisht kryesisht bujqësore, ndërsa Qarku New Castle ka qenë më i industrializuar.
 
{{Shtetat Federale të Amerikës}}
{{Gjeo-cung}}
 
[[Kategoria:Delaware| ]]
[[Kategoria:Shtetet Federale të Amerikës]]
 
 
{{Gjeo-cung}}
37.617

edits