Dallime mes rishikimeve të "Duke Dumont"

19 bytes removed ,  5 vjet më parë
përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Gusht → gusht, Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB
No edit summary
(përmirësime teknike, zëvendësova: Maj → maj, Gusht → gusht, Dhjetor → dhjetor duke përdorur AWB)
}}
 
'''Adam Dyment''' i lindur më [[27 Gusht|27 gusht]] të vitit [[1982]], i njohur më shumë me emrin e tij të skenës '''Duke Dumont''', është një DJ dhe producent britanikë. Ai është veçanërisht i njohur për këngën e tij Need U (100%) me A*M*E. Ai menaxhon etiketën '''Blasé Boys Club''' dhe e përdor atë si një alias për prodhim.<ref>{{cite web|url=http://www.factmag.com/2013/04/01/londons-duke-dumont-on-moving-beyond-remixes-the-blase-boys-club-and-his-baptism-into-club-music/2/|title=London's Duke Dumont on moving beyond remixes...|publisher=FACT Mag|date=1 April 2013|accessdate=6 September 2014}}</ref> Ai ka remiksuar një numër të madh të këngëve, duke përfshirë edhe disa të cilat kanë qenë të klasifikuar në nivel të lartë në Mbretërinë e Bashkuar. Në vitin [[2014 në muzikë|2014]] është emëruar nga [[Grammy Award]] me çmimin Best Dance Recording në përvjetorin e 56-të të [[Grammy Award]].<ref name=grammy>{{cite web|title=56th Annual GRAMMY Awards Nominees|url=http://www.grammy.com/nominees?genre=49|publisher=Grammy.org|accessdate=6 September 2014}}</ref>
 
== Karriera ==
Më 1 korrik të vitit 2013, është lëshuar titulli i ri ''Pitchfork'' <ref>{{cite web|last=Fitzmaurice|first=Larry|title=Duke Dumont "Hold On" [ft. MNEK]|url=http://pitchfork.com/reviews/tracks/15676-hold-on-ft-mnek/|work=Pitchfork|publisher=Pitchfork Media|accessdate=6 September 2014}}</ref>> nga Duke Dumont, me zërin e ''MNEK''.
 
Më [[6 Dhjetor|6 dhjetor]] të vitit [[2013]] Annie Mac shfaq premierën këgën zyrtare të Duke Dumont të titulluar ''''I Got U'''' të shfaqur nga Jax Jones. Titulli i tij u lirua si i titulli i dytë nga albumi i tij i ardhshëm debutues në vitin 2014..<ref>{{cite web|url=http://www.youtube.com/watch?v=sKDtEpbcRpc|title=Duke Dumont feat. Jax Jones – I Got U (Annie Mac Special Delivery Radio Rip)|publisher=YouTube|date=6 December 2013|accessdate=6 September 2014}}</ref>
Titulli ''''I Got U'''' ka arritur kulmin me pozitën numër 1 në Official U.K. Singles Chart..<ref name="nme-chart">{{cite web|url=http://www.nme.com/news/various-artists/76272|title=Duke Dumont tops Official UK Singles Chart with 'I Got U'|accessdate=6 September 2014}}</ref> Kënga paraqitet nga Jax Jones nga mostrat e këngës ''''My Love Is Your Love''''. Gjithashtu këngëtarja Kelli-Leigh këndon në këngën e Duka Dumont,,<ref name="bbc">{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/programmes/b03y0513 |title=BBC Radio 1 – Fearne Cotton, Duke Dumont in the Live Lounge |publisher=Bbc.co.uk |date=18 March 2014 |accessdate=28 March 2014}}</ref> edhe pse Dumont ishte i frymëzuar nga regjistrimi origjinal i këngës nga Whitney Houston.
 
! scope="row"| ''For Club Play Only Pt. 1''
|
* Lëshuar: 21 Majmaj 2012<ref>[http://www.beatport.com/release/for-club-play-only-pt-1/907269 For Club Play Only Pt.1 (Turbo Recordings) :: Beatport]</ref>
* Etiketa: Turbo Recordings
* Formats: Digital download
37.617

edits